Store Front  Account  Search  Product List  Basket Contents Checkout
Sign In

*** ON SALE ***
*** NEW STUFF ***
*** CLOSEOUTS ***
BAGS, WALLETS & MORE
BOOKS
COMPANION ANIMALS
FOODS: ***Entire Selection***
Foods: Baking
Foods: Beverages & Mixes
Foods: Breads & Pastas
Foods: Breakfast
Foods: Cakes & Donuts
Foods: Candy & Chocolate
Foods: Chips & Crackers
Foods: Closeouts!
Foods: Cookies & Brownies
Foods: Dairy Alternatives
Foods: Egg Substitutes
Foods: Ethnic Foods
Foods: Fruits & Veggies
Foods: Gluten-Free
Foods: Ice Cream (vegan)
Foods: Meal Replacements
Foods: Meat Alternatives
Foods: Nutrition Bars
Foods: Nuts & Seeds
Foods: Protein Powders, etc.
Foods: Pudding & Pie
Foods: Raw
Foods: Seasonings & Spices
Foods: Soups & Broths
Foods: Sweeteners & Syrups
FUN & GAMES
GIFT BASKETS, BOXES, ETC.
GIFT CERTIFICATES
HEMP PRODUCTS
KITCHEN STUFF, ETC.
MEN'S VEGAN SHOES
MESSAGE PRODUCTS
MUSIC & ART
ONE-CENT SAMPLES!
SAFETY FOOTWEAR
VEGAN BELTS
VEGAN CLOTHING
VEGAN COSMETICS
VEGAN KIDS
VEGAN PERSONAL CARE
VEGAN VITAMINS, ETC.
VIDEOS AND DVDs
WOMEN'S VEGAN SHOES

Eat Vegan on $4 a Day -- 20% OFF!
 
Quantity in Basket: none
Code: EatVegan4
Price: $11.96
Shipping Weight: 0.00 pounds
 
 
 
Quantity:
 
EAT VEGAN ON $4 A DAY by Ellen Jaffe Jones -- 20% OFF THE RETAIL PRICE OF $14.95!

Not only can a plant-based diet be good for health, it can also be easy on the pocketbook. At a time when many people are looking for a way to cut costs, Eat Vegan on $4 a Day will show readers how to forgo expensive processed foods and get the most flavor out of delicious, high-quality basic ingredients. Author Ellen Jaffe Jones has combined passion, money savvy, journalistic expertise, and culinary skills into a consumer's guide for an economically viable dietary lifestyle. She has scoured the shelves of popular supermarkets and big-box stores and calculated exactly how much it costs to eat healthfully and deliciously. Readers will learn how to adapt their favorite recipes, cook with beans and grains, and use bulk buying to get big savings. Includes nearly 100 nutritious, delicious and low cost recipes and a week's worth of menu- planning ideas that show how the recipes can be combined to get a cost of $4 a day.

Printed in Canada. (paperback, 146 pages, recycled paper.)